Átépítették a belső-ferencvárosi 178 éves Ferenc teret idén. Az 1838-as nagy árvíz után kialakított tér sok mindent megélt, például itt forgatták a nemzetközi díjakat nyert Napfény íze című filmet. A területén most építettek pavilont, szökőkutat, játszóteret, és pihenőrészt is. A lakók pedig pozitívan fogadták a változást, bár kicsit borzolta az idegeket, hogy valaki fekáliával kente be a gyerekjátékokat.
Szeptemberben vehették birtokba a lakók a megújult Ferenc teret, amit az önkormányzat épített át 127 millió forintból. A felújításkor a lakosság véleményét is kikérték, és például ez alapján helyezték át a játszóteret, bontották el a veszélyes, működésképtelen vízi játékot – tudtam meg a Ferencváros újságból.
Kedvet kaptam, hogy megnézzem a IX. kerület újabb büszkeségét. A Tompa utcából kiérve kinyílt a tér, megdöbbentően szép, zöldterület fogadott. Az új, barátságos játszóhelyen gyerekek szaladgáltak, a téren mamák tolták a babakocsit, jól öltözött menedzserek siettek a dolgukra. „Rendezett lett a terület és tök jó a játszótér. A talajra gumit raktak, amire le tudom tenni a gyereket és mászhat rajta” – mondta az egyik kisgyerekes anyuka. „Csak azt nem értettem, miért kellett átépíteni a teret, hiszen a régi kockakövet meghagyták. Az viszont jó, hogy van WC, vigyáznak a területre, csak a futókör mellé építhettek volna egy utat, ahol a babakocsival közlekedni tudunk” – mondja el tömören a véleményét a kismama.
A játszóhely tényleg rendben van, a borításán a szülőknek is kellemes a járás, van itt hinta, cső, amibe bebújhat a gyerek, és ha kedve szottyan, csúszdázhat is. A kerítésre állatos táblákat raktak, amiken röviden leírják, milyen négylábút lát a gyerek. A játszóhely területét körbekerítették, és tábla figyelmeztet arra, hogy este nem lehet bemenni az elkerített részre. „Késő este a nagyobb gyerekek foglalják el a játékokat. Nem tudom, meddig lesz ilyen szép a játszótér” – tette hozzá az anyuka. Aztán kis hezitálás után azt is elárulta, hogy a többi kismamától tudja, a tér átadása előtt ürülékkel kenték be az új játékokat, de a kerület más játszóhelyeit sem kíméli a kenegető, amiről mi is és a 444.hu is írt.
Mint kiderült, azóta nem érte újabb atrocitás a játszóteret, és a mellette levő új futókör is még jó állapotban van annak ellenére, hogy nem csak futásra használják. Bár a létjogosultságáról egyáltalán nem voltam meggyőződve, hiszen ki akar a város közepén, az autóktól hemzsegő, kipufogógáztól büdös Ferencvárosban nyargalászni? Aztán kiderült, hogy nincs igazam, többen is kocogtak a nem túl széles futópályán. Volt, aki egymagában, más csapatban rótta a köröket.
A futók jól megférnek a sétálókkal, és ennek a békének szép keretet adnak a színes házak. Látványos a terület fejlődése, és ezt meg is erősítette egy idősebb úr, aki régen a tér melletti Balázs Béla utcában dolgozott. „Ma már sokkal jobb a helyzet, jobb a közbiztonság, jobb a közösség. Évtizedekkel ezelőtt ez a kerületrész igencsak lepukkant volt” – állítja az úriember.
Kamerákkal felügyelik a teret, így van némi garancia, hogy hosszú ideig egyben maradnak a kissé jellegtelen székei és asztalai, ki tudja mire jó pavilonja, a játszótere és a csendesen csobogó szökőkútja. Rengeteg a zöld a téren, ami jó, de azt nem értem, miért nem lehet szabadon hagyni a fák gyökerénél a földet? Ahogy egyik ismerősöm meg is jegyezte: „Mi ez a kényszer a mostani tervezőkben, hogy mindent kővel borítsanak be?” Úgy tűnik, a kérdésére még jó ideig nem kap választ, és csak reménykedni lehet, hogy a burkolási kényszer egyszer megszűnik a mérnökfejekben, és a 178 éves Ferenc tér fái is kiszabadulnak a kő fogságából.